StarTech.com USBDUPE115 media duplicator USB flash drive duplicator Black 15 copies
StarTech.com USBDUPE115. Product type: USB flash drive duplicator, Number of simultaneous copies: 15 copies, Interface: USB 2.0. Power consumption (typical): 150 W, AC input voltage: 100 - 240 V, Input current: 2.2 A. Dimensions (WxDxH): 6.3 x 13.6 x 1.38" (160 x 345 x 35 mm), Weight: 3.97 lbs (1.8 kg). Package width: 9.84" (250 mm), Package depth: 16.9" (430 mm), Package height: 4.53" (115 mm). Master (outer) case length: 18.7" (475 mm), Master (outer) case width: 17.7" (450 mm), Master (outer) case height: 10.8" (275 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 5097454
Manufacturer part number: USBDUPE115
UPC: 0065030870740
Standalone 1 to 15 USB Thumb Drive Duplicator & Eraser, Flash Drive Copier
Efficient 1:15 drive duplication
Erase multiple USB drives simultaneously
Designed for ease of use
The StarTech.com Advantage
Designed for ease of use
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Included power plug types ANZ, EU, JP, UK
Maximum supported storage capacity Copy, Erase
Transfer Rate 1.5 GB/min
Number of simultaneous copies 15 copies
Duplicator operating modes Copy, Erase
Weight 3.97 lbs
Housing Material Steel
Display LCD
USB connector type USB Type-A
Master (outer) case length 18.7"
Master (outer) case width 17.7"
Master (outer) case height 10.8"
Compliance certificates RoHS
Design
Certification CE, FCC, TAA, REACH
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Features
LED indicators 100 - 240 V
Chipset ANZ, EU, JP, NA, UK
Product type USB flash drive duplicator
Input current 2.2 A
Output voltage 12 V
Output current 12.5 A
Plug and Play Yes
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 6.3 x 13.6 x 1.38"
Packaging data
Package length 128 MB
Package width 9.84"
Package height 4.53"
Package weight 8.82 lbs
Package depth 16.9"
Logistics data
Quantity per master (outer) case 4 pc(s)
Packaging content
Manual Yes
AC adapter included Yes
Ports & interfaces
Interface USB 2.0
Power
Power consumption (typical) 150 W
AC input voltage 100 - 240 V
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 5 - 45 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H) 20 - 80 %
Data transmission
Packet buffer memory 128 MB
Products specifications
Attribute name Attribute value
Transfer Rate 1.5 GB/min
Weight 3.97 lbs
Housing Material Steel
Display LCD
USB connector type USB Type-A
Compliance certificates RoHS
Design
Technical details
Product color Black
Features
LED indicators 100 - 240 V
Chipset ANZ, EU, JP, NA, UK
Input current 2.2 A
Output voltage 12 V
Output current 12.5 A
Plug and Play Yes
Weight & dimensions
Packaging data
Package length 128 MB
Package width 9.84"
Package height 4.53"
Package weight 8.82 lbs
Package depth 16.9"
Logistics data
Packaging content
Manual Yes
AC adapter included Yes
Ports & interfaces
Interface USB 2.0
Power
AC input voltage 100 - 240 V
Operational conditions