Targus ABL14W9GL display privacy filters 14"
Targus ABL14W9GL. Maximum screen size: 14". Aspect ratio: 16:9. Suitable for: Notebook. Surface finish: Matt, Protection features: Scratch-resistant, Limits viewing angle: 180°. Weight: 18 oz (510 g)
Manufacturer: TARGUS
SKU: 6365417
Manufacturer part number: ABL14W9GL
UPC: 5051794035407
Whilst blue light is all around us, too much screen time can lead to increased exposure of blue light, which disrupts the natural stimulation to our brain from the diurnal cycle, leading to the potential of 'digital eye strain' short term and sleep deprivation led fatigue long term. Help protect yourself and your screen with the Targus® Blue Light Filter Screen Protector for 14” Laptop Screens. Designed to reduce 45% of harmful blue light while safeguarding your device screen from scratches and fingerprints, the protector also helps reduce glare whether you’re working under bright lights or outdoors. Viewing clarity, overall brightness, and touch-sensitivity are not affected. Ideal for your work-from-home setup or any space where privacy is already secure, this protector offers a 180° viewing angle for full visibility from the left, right, top, or bottom. Highly portable and easy to use, it can be attached in four different ways by using the included reusable adhesive strips, bezel tabs, slide tab guides, or handy flip-over hinge.
  • 180° viewing angle with colour correction to ensure native colour on screen
  • Matte finish helps reduce the appearance of fingerprints or smudges
  • Suitable for most 14" widescreen (16:9) laptops - 309.5 mm x 174.5 mm
  • Includes four easy attachment methods: adhesive strips, under-bezel tabs, slide tabs, and a hinge adhesive to quickly flip over your 14” screen
Products specifications
Attribute name Attribute value
Country of Origin Taiwan
Width 14.6"
Height 10.4"
Weight 18 oz
Aspect Ratio 16:9
Harmonized System (HS) code 85299097
Limits viewing angle 180 °
Reduces blue light up to 45 %
Design
Suitable for Notebook
Features
Display filter features Anti-glare
Protection features Scratch-resistant
Screen format Widescreen
Easy to apply Y
Touchscreen compatible Y
Surface finish Matt
Fingerprint resistant Y
Brand compatibility Any brand
Blue light filter Y
Ergonomics
Maximum screen size 14"
Products specifications
Attribute name Attribute value
Country of Origin Taiwan
Width 14.6"
Height 10.4"
Weight 18 oz
Aspect Ratio 16:9
Limits viewing angle 180 °
Reduces blue light up to 45 %
Design
Suitable for Notebook
Features
Screen format Widescreen
Easy to apply Y
Touchscreen compatible Y
Surface finish Matt
Fingerprint resistant Y
Brand compatibility Any brand
Blue light filter Y
Ergonomics
Maximum screen size 14"