Targus ASF235W9USZ display privacy filters 23.5" Monitor Framed display privacy filter
Targus ASF235W9USZ. Maximum screen size: 23.5". Aspect ratio: 16:9. Suitable for: Monitor, Type: Framed display privacy filter. Weight: 2.88 oz (81.6 g)
Manufacturer: TARGUS
SKU: 4763803
Manufacturer part number: ASF235W9USZ
UPC: 0092636322823
Overview
The 4Vu Privacy Screen is designed to fit 23.5” widescreen monitors. To protect your information, tiny vertical blinds on the surface of the privacy screen narrow the viewing angle so data is visible directly in front of the monitor up to 30° away from the center of the screen. Onlookers will only see a dark unclear screen when attempting to view the information from a side angle. In addition to providing security, the screen also blocks glare to help reduce eye strain. The 4Vu Privacy Screen can be easily attached by using clear double-sided adhesive strips designed for LCD filters or with the included tab guides that stick to the edge of the LCD bezel to hold the screen in place. Users can also position the tabs so the screen easily slides on and off. Highly portable and easy to use, the 4Vu Privacy Screen prevents onlookers from seeing valuable information often viewed on a display.
Overview
Products specifications
Attribute name Attribute value
Type Monitor
Weight 2.88 oz
Aspect Ratio 16:9
Design
Suitable for Y
Features
Display filter features Anti-glare
Display types supported LCD
Ergonomics
Maximum screen size 23.5"
Weight & dimensions
Width (imperial) 520.7"
Height (imperial) 292.6"
Packaging data
Package width 22.9"
Package height 84 lbs
Package weight 17.3 oz
Package depth 0.197"
Products specifications
Attribute name Attribute value
Type Monitor
Weight 2.88 oz
Aspect Ratio 16:9
Design
Suitable for Y
Features
Display types supported LCD
Ergonomics
Maximum screen size 23.5"
Weight & dimensions
Width (imperial) 520.7"
Height (imperial) 292.6"
Packaging data
Package width 22.9"
Package height 84 lbs
Package weight 17.3 oz
Package depth 0.197"