Targus ASF27WUSZ display privacy filters 27" Monitor Frameless display privacy filter
Targus ASF27WUSZ. Maximum screen size: 27". Aspect ratio: 16:10. Suitable for: Monitor, Type: Frameless display privacy filter. Weight: 3.2 oz (90.7 g)
Manufacturer: TARGUS
SKU: 4763804
Manufacturer part number: ASF27WUSZ
UPC: 0092636322786
Overview
The 4Vu Privacy Screen is designed to fit 27" widescreen monitors. To protect your information, tiny vertical blinds on the surface of the privacy screen narrow the viewing angle so data is only visible directly in front of the monitor up to 30° away from the center of the screen. Onlookers will only see a dark unclear screen when attempting to view the information from a side angle. In addition to providing security, the screen also blocks glare to help reduce eye strain. The 4Vu Privacy Screen can be easily attached by using clear double-sided adhesive strips designed for LCD filters or with the included tab guides that stick to the edge of the LCD bezel to hold the screen in place. Users can also position the tabs so the screen easily slides on and off. Highly portable and easy to use, the 4Vu Privacy Screen prevents onlookers from seeing valuable information often viewed on a display.
Overview
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 3.2 oz
Aspect Ratio 16:10
Type Frameless display privacy filter
Design
Suitable for Y
Features
Display filter features Anti-glare
Display types supported LCD
Ergonomics
Maximum screen size 27"
Weight & dimensions
Width (imperial) 581.1"
Height (imperial) 362.9"
Packaging data
Package depth 0.339"
Package height 10,100,1000 Mbit/s
Package weight 24.3 oz
Package width 27.1"
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 3.2 oz
Aspect Ratio 16:10
Design
Suitable for Y
Features
Display types supported LCD
Ergonomics
Maximum screen size 27"
Weight & dimensions
Width (imperial) 581.1"
Height (imperial) 362.9"
Packaging data
Package depth 0.339"
Package weight 24.3 oz
Package width 27.1"