Targus AWU100205GL notebook stand Silver 15.6"
Targus AWU100205GL. Product type: Notebook stand, Product color: Silver, Material: Aluminum. Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C, USB data transfer rates: 5000 Mbit/s, USB Power Delivery up to: 100 W. Width: 2.44" (62 mm), Depth: 10.2" (260 mm), Height: 1.06" (27 mm). Cables included: USB Type-C
Manufacturer: TARGUS
SKU: 6664600
Manufacturer part number: AWU100205GL
UPC: 5051794036619
Stylish and durable, this Targus® Portable Stand with Integrated USB-A Hub is made with aluminum that is designed to be foldable to an ultra-compact size (25.3 x 6 x 1.83 cm), perfectly stowed within a Targus® backpack or laptop case of the modern mobile worker who's looking to transform their laptop into a workstation at multiple workspaces. Robust construction with aluminium not only offers a sturdy platform for your laptop, it also has high heat reduction characteristics to help prevent your device from overheating. Plus it can be adjusted to 5 difference positions so that your laptop screen stays in your eye line for the most optimum working posture to reduce back and neck strains. The Targus® 100W PD GaN Wall Charger (APA109GL) is the perfect companion for this stand with integrated hub, delivering up to 100W power when connected to the USB-C port under the stand, the power then shared between the Laptop via USB-C cable and other accessories connected. Keep organised whilst working on the go and centrally connect you keyboard, mouse, external flash drive or smart devices via 4x USB-A data ports that all support up to 5 Gbps data transfer rate, ideal for mobile working in multiple locations.
  • Made of high-quality aluminum with high heat reduction. Versatile and universal, supports most laptop devices from 10" - 15.6”
  • Expand your laptop USB-C port with one cable to 4x USB-A (3.2 Gen 1) ports
  • 4x USB-A support fast 5 Gbps data transfer, perfect for external flash drives
  • USB-A ports support max 1.5 A charging for your accessories or smart devices (4 USB-A ports share max 15W)
  • USB-C port under the stand offers neat power cable management and supports Power Delivery 3.0 with 100W power pass-through. Share 100W power between laptop devices via USB-C cable and other devices via USB-A and data ports
Products specifications
Attribute name Attribute value
Minimum notebook screen size compatibility 22"
Number of adjustment positions 5
Number of height positions 5
Country of Origin 0.0201"
Width 2.44"
Weight 12.7 oz
Adjustable Y
USB charging port Y
Foldable Y
USB Power Delivery revision 3.0
Material Aluminum
Depth 10.2"
Height 1.06"
Height Adjustment Y
Built-in USB hub Y
Maximum notebook screen size compatibility 15.6"
Harmonized System (HS) code 84733080
USB Power Delivery Y
USB Power Delivery up to 100 W
Technical details
Product color Silver
Features
Product type Notebook Stand
Number of devices supported 1
Ergonomics
Cable management Y
Packaging content
Cables included USB Type-C
Other features
Mac compatibility Y
Ports & interfaces
USB data transfer rates 5000 Mbit/s
Host interface USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 4
System requirements
Windows operating systems supported Y
Products specifications
Attribute name Attribute value
Number of height positions 5
Country of Origin 0.0201"
Width 2.44"
Weight 12.7 oz
Adjustable Y
USB charging port Y
Foldable Y
Material Aluminum
Depth 10.2"
Height 1.06"
Height Adjustment Y
Built-in USB hub Y
USB Power Delivery Y
USB Power Delivery up to 100 W