Transcend TS0GSJ25CK3 storage drive enclosure HDD/SSD enclosure Gray 2.5"
Transcend TS0GSJ25CK3. Product type: HDD/SSD enclosure. Number of storage drives supported: 1, Storage drive size: 2.5", Supported storage drive interfaces: Serial ATA III. Product color: Gray. USB connector type: Micro-USB, USB Type-A
Manufacturer: Transcend
SKU: 4754365
Manufacturer part number: TS0GSJ25CK3
UPC: 0760557835622
One kit for all
Transcend's SSD/HDD Upgrade Kit includes a 2.5-inch enclosure with an outer rubber case, an inner rubber shock absorber, a SATA adapter, a USB cable, a 7mm to 9.5mm spacer, a PH1 screwdriver, and three M2 mounting screws.
Shock absorbing rubber for rugged protection
Included in the kit is an outer rubber case and an inner rubber shock absorber for optimum protection against shock and vibration. If your original hard drive is only 7mm in height, a spacer is included to increase the thickness by 2.5mm, allowing your drive to perfectly fit inside the inner rubber shock absorber.
One touch for easy backup
  • USB 3.1 Gen 1 connector interface
  • SATA III 6Gb/s adapter interface
  • A 7mm to 9.5mm spacer is included
  • Supports Transcend Elite software for data management and SSD Scope for system clone
  • Two-year Limited Warranty
One kit for all
One touch for easy backup
  • Two-year Limited Warranty
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 2.8 lbs
Width 33 gal
Number of storage drive trays 1
USB connector type Micro-USB, USB Type-A
Supported storage drive heights 7,9.5 mm
Weight 3.81 oz
Supported storage drive interfaces Serial ATA III
Material Rubber
Height 0.74"
USB connectivity Yes
Harmonized System (HS) code 84733080
Screwdriver included Yes
Design
Certification 2000 GB
Technical details
Product color Gray
Features
Product type HDD/SSD enclosure
Packaging data
Screws included Yes
Packaging content
Cables included USB
Ports & interfaces
USB version 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Power
Power source type USB
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Storage
Number of storage drives supported 1
Storage drive size 2.5"
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 2.8 lbs
Width 33 gal
Weight 3.81 oz
Material Rubber
Height 0.74"
USB connectivity Yes
Screwdriver included Yes
Design
Certification 2000 GB
Technical details
Product color Gray
Features
Product type HDD/SSD enclosure
Packaging data
Screws included Yes
Packaging content
Cables included USB
Ports & interfaces
Power
Power source type USB
Operational conditions
Storage
Storage drive size 2.5"