Tycon Systems TPBAT12-9 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V
Tycon Systems TPBAT12-9. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery voltage: 12 V, Number of batteries included: 1 pc(s). Weight: 5.51 lbs (2.5 kg), Width: 5.94" (151 mm), Height: 3.74" (95 mm)
Manufacturer: Tycon Systems
SKU: 3567105
Manufacturer part number: TPBAT12-9
Deep Cycle Solar Battery - AGM for best performance in all temperatures
Features:
- Sealed and Maintenance Free
- ABS Containers and Covers (UL94HB)
- Safety Valve for Ultimate Safety; Prevents Overpressure
- Exceptional Deep Discharge Recovery Performance - Highly Resistant to Vibration and Shock
Features:
- Sealed and Maintenance Free
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 6.95 oz
Battery Capacity 9000 mAh
Depth 2.56"
Height 3.74"
Weight 5.51 lbs
Technical details
Product color Black
Battery life 1 pc(s)
Other features
Number of batteries included 1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -40 - 60 °C
Battery
Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA)
Battery voltage 12 V
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 6.95 oz
Battery Capacity 9000 mAh
Depth 2.56"
Height 3.74"
Weight 5.51 lbs
Technical details
Product color Black
Battery life 1 pc(s)
Other features
Operational conditions
Battery
Battery voltage 12 V