Tycon Systems UPL12/24-100-600 uninterruptible power supply (UPS) 600 W
Tycon Systems UPL12/24-100-600. Output power: 600 W, Input operation voltage (min): 120 V, Input operation voltage (max): 240 V. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery capacity: 100 Ah, Battery voltage: 24 V. Product color: Gray, Housing material: Aluminum, International Protection (IP) code: IP65. Width: 14" (356 mm), Depth: 15" (381 mm), Height: 21" (533 mm)
Manufacturer: Tycon Systems
SKU: 6057504
Manufacturer part number: UPL12/24-100-600
UPC: 00810017123582
The UPSPro UPL12/24-100-600 outdoor backup power systems are designed for applications that require a flexible backup power source in order to maintain uninterrupted service to customers. The enclosure is powered from 120/240VAC. It is also solar ready (requires blocking diode with most panels) so a solar panel can be added as an alternate power source or to extend backup time. Features include 12VDC/24VDC configurable output, an advanced 60A MPPT battery charge controller to protect against over-charging or over-discharging of the valve regulated sealed lead acid AGM batteries. The pole/wall mount aluminum enclosure has multiple ports for CAT5 cable, antenna cables/connectors or other cabling. They have thermostatically controlled power ventilation which turns on automatically when inside temperature exceeds 45C. There is generous space inside the enclosures for customer electronics such as controllers, wireless AP or CPE cards, sensors, inverters, etc. There are mounting struts incorporated inside the enclosure to be able to mount DIN Rails or a flat metal or plywood plate. Equipment runs on battery power which isolates it from power line surges which is a main cause of outdoor equipment failure.
  • Configurable as 12V or 24VDC System
  • Weatherproof, UV resistant, Aluminum Outdoor Enclosure
  • Powered from AC Mains Power and/or Solar
  • Interior Space for Customer Electronics
  • Pole/Wall Mounting
  • Isolates Connected Equipment from Power Line Surges
  • High Quality Maintenance Free AGM Batteries
  • Advanced Battery Charge Controller Protects Against Overcharge and Over Discharge
  • Pole/Wall Mounting
Products specifications
Attribute name Attribute value
Battery Capacity 100 Ah
Weight 26.5 lbs
Width 14"
Depth 15"
Height 21"
Housing Material Aluminum
Input Frequency 50/60 Hz
Battery life (max) 5 year(s)
Output frequency 50/60 Hz
Design
Certification CE
Technical details
Product color Gray
Features
Output power 600 W
International Protection (IP) code IP65
Input operation voltage (min) 120 V
Input operation voltage (max) 240 V
Packaging content
Manual Y
Power
Maximum current 5 A
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -40 - 65 °C
Battery
Battery voltage 24 V
Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA)
Products specifications
Attribute name Attribute value
Battery Capacity 100 Ah
Weight 26.5 lbs
Width 14"
Depth 15"
Height 21"
Housing Material Aluminum
Input Frequency 50/60 Hz
Battery life (max) 5 year(s)
Output frequency 50/60 Hz
Design
Certification CE
Technical details
Product color Gray
Features
Output power 600 W
Packaging content
Manual Y
Power
Maximum current 5 A
Operational conditions
Battery
Battery voltage 24 V