Tycon Systems UPS-ST24-50 uninterruptible power supply (UPS) 2.4 kVA 192 W
Tycon Systems UPS-ST24-50. Output power capacity: 2.4 kVA, Output power: 192 W, Input operation voltage (min): 120 V. Product color: White. Width: 24" (610 mm), Depth: 15" (381 mm), Height: 14" (356 mm)
Manufacturer: Tycon Systems
SKU: 3810366
Manufacturer part number: UPS-ST24-50
Up to 192W Maximum Continuous Output
12VDC, 24VDC and 48VDC systems
Isolates Equipment from Power Line Surges
High Performance GEL Sealed Lead Acid Batteries
Choice of 51 Ah (600VA) to 204Ah (2400VA) Battery Capacity
Operating Temperature -30C to +60C
Weatherproof Nema 4X / IP65, UV Resistant, Locking Outdoor Enclosure
12VDC, 24VDC and 48VDC systems
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 149.9 lbs
Height 14"
Width 24"
Depth 15"
Input Frequency 50/60 Hz
Technical details
Product color White
Features
Output power 192 W
Output operation voltage (min) 12 V
Output operation voltage (max) 85078000
Input operation voltage (min) 120 V
Input operation voltage (max) 240 V
Power
Output power capacity 2.4 kVA
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 149.9 lbs
Height 14"
Width 24"
Depth 15"
Input Frequency 50/60 Hz
Technical details
Product color White
Features
Output power 192 W