Tycon Systems UPSTL48-200-600 uninterruptible power supply (UPS) 600 W
Tycon Systems UPSTL48-200-600. Output power: 600 W, Input operation voltage (min): 120 V, Input operation voltage (max): 240 V. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery capacity: 200 Ah, Battery voltage: 48 V. Product color: Gray. Width: 23.9" (608 mm), Depth: 23.9" (608 mm), Height: 16.1" (409.5 mm)
Manufacturer: Tycon Systems
SKU: 6193378
Manufacturer part number: UPSTL48-200-600
UPC: 00810017122851
The UPSPro® STL48-200-600 outdoor enclosures are designed for applications that require a flexible backup power source in order to maintain uninterrupted service to customers. The enclosure is powered from 120/240VAC. It is also solar ready (blocking diodes may be required), so a solar panel can be added as an alternate power source or to extend backup time. Features include an advanced temperature compensated battery charge controller with 7 Port GigE PoE switch and built-in remote monitoring and management. The PoE switch ports can be configured as 802.3at or 24V Passive PoE. There is a configurable wire terminal aux port. The ground mount aluminum enclosure has multiple ports for CAT5 cable, antenna cables/connectors or other cabling. They have thermostatically controlled power ventilation which turns on automatically when inside temperature exceeds 45C. There is some space inside the enclosures for customer electronics such as controllers, wireless AP or CPE cards, sensors, inverters, etc. There is a 1U rack mount feature in the enclosure for rack mounting. Equipment runs on battery power which isolates it from power line surges which is a main cause of outdoor equipment failure. A typical high power wireless access point with average power consumption of 8W will run 40 hours on a 52Ah battery at room temperature or 28 hours at -20 deg C.
  • · 48V Charge Controller with 7 Port GigE PoE Switch. Ports can be configured for 802.3at or 24V Passive PoE. Remote Monitoring and Control
  • · Weatherproof, UV resistant, outdoor enclosures
  • · Powered from AC mains power and/or Solar
  • · Interior space for customer electronics
  • · Wall or Pole Mounting
  • · Isolates Customer Equipment from Power Line Surges
  • · High Quality AGM Sealed Lead Acid Batteries
  • · Advanced battery charge controller protects against overcharge and over discharge
  • · Wall or Pole Mounting
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width Gray
Battery Capacity 200 Ah
Depth 13.4"
Weight 33.5"
Height 16.1"
Input Frequency 50/60 Hz
Output frequency 50/60 Hz
Technical details
Product color Gray
Features
Output power 600 W
Input operation voltage (min) 120 V
Input operation voltage (max) 240 V
Packaging content
Manual Y
Power
Maximum current 5 A
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 20 G
Battery
Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA)
Battery voltage 48 V
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width Gray
Battery Capacity 200 Ah
Depth 13.4"
Weight 33.5"
Height 16.1"
Input Frequency 50/60 Hz
Output frequency 50/60 Hz
Technical details
Product color Gray
Features
Output power 600 W
Packaging content
Manual Y
Power
Maximum current 5 A
Operational conditions
Battery
Battery voltage 48 V