Vertiv Liebert GXT5-500LVRT2UXLN uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 0.5 kVA 500 W 6 AC outlet(s)
Vertiv Liebert GXT5-500LVRT2UXLN. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 0.5 kVA, Output power: 500 W. AC outlet types: NEMA 5-15R, Power plug: NEMA 5-15P, AC outlets quantity: 6 AC outlet(s). Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Rack capacity: 2U. Width: 16.9" (430 mm), Depth: 15.7" (400 mm), Height: 3.35" (85 mm)
Manufacturer: Vertiv
SKU: 7471549
Manufacturer part number: GXT5-500LVRT2UXLN
UPC: 0767041029161
  • Reliable, easy-to-manage power protection and battery backup with 500VA (500W) capacity.
  • Highest power factor available on standard input connections.
  • User-friendly interface that includes color graphic display with gravity sensing feature.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 16.9"
Height 3.35"
Weight 37 lbs
Input Frequency 40/70 Hz
Efficiency (ECO mode) 98 %
Efficiency (On-line mode) 95 %
Depth 15.7"
Display Type LCD
UPS topology Double-conversion (Online)
Serial interface Y
Design
Form factor Rackmount/Tower
Technical details
Sustainability certificates NEMA 5-15P
Serial interface type 95 %
Product color Black
Features
Output power 500 W
Input operation voltage (min) 60 V
Input operation voltage (max) 150 V
Output operation voltage (min) 110 V
Rack capacity 2U
Output operation voltage (max) 125 V
Waveform Sine
Ports & interfaces
AC outlet types NEMA 5-15R
Power plug NEMA 5-15P
AC outlets quantity 6 AC outlet(s)
RS-232 ports 1
USB port Y
Power
Output power capacity 0.5 kVA
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Operating altitude 0 - 118110.2"
Non-operating altitude 0 - 590551.2"
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 16.9"
Height 3.35"
Weight 37 lbs
Input Frequency 40/70 Hz
Efficiency (ECO mode) 98 %
Efficiency (On-line mode) 95 %
Depth 15.7"
Display Type LCD
Serial interface Y
Design
Form factor Rackmount/Tower
Technical details
Serial interface type 95 %
Product color Black
Features
Output power 500 W
Rack capacity 2U
Waveform Sine
Ports & interfaces
AC outlet types NEMA 5-15R
Power plug NEMA 5-15P
RS-232 ports 1
USB port Y
Power
Output power capacity 0.5 kVA
Operational conditions